Türemiş Sınıftan Taban Sınıfa Referans Dönüştürmesi

Farklı türlerden iki sınıf referansı birbirine atanamaz. Fakat istisna olarak türemiş sınıf türünden bir referans, taban sınıf türünden bir referansa doğrudan atanabilir. Yani türemiş sınıftan taban sınıfa doğrudan dönüştürme vardır.

Türemiş sınıf türünden bir referans, taban sınıf türünden bir referansa atandığında artık taban sınıf türünden referans bağımsız bir taban sınıf nesnesini değil, türemiş sınıf nesnesinin taban sınıf kısmını gösteriyor olur. Yani biz türemiş sınıf referansıyla işlem yaptığımızda türemiş sınıf nesnesinin taban kısmı üzerinde işlem yapmış oluruz.

Bu işlemin tam tersi yani taban sınıfı referansının, türemiş sınıf referansına atanması geçerli değildir.
Eğer böyle bir durum mümkün olsaydı, olmayan elemanlara erişilmesi gibi bir potansiyel tehlike oluşurdu.


Türemiş sınıftan taban sınıfa doğru otomatik dönüşümün olmasının nedeni türemiş sınıfın taban sınıfı kapsamadır. Halbuki tersi geçerli değildir.

Anahtar Notlar: Her sınıf doğrudan yada dolaylı yoldan object sınıfından türetildiğine göre, her sınıf nesnesinin bir object kısmıda vardır. Fakat şekillerimizde bu object kısmı çizilmeyecektir. Bir methodun paramateresi taban sınıf türünden bir referanssa biz o methodu türemiş sınıf türünden bir referansla çağırabiliriz.

Kaynak:Kaan Aslan Hocanın Dersinde Tuttuğum Ders Notlarıdır.

Leave a Reply

Site Footer