Ethereum’da Ghost Protokolu (Greedy Heaviest Observed Subtree)

 lightning network

Biz main bloğu bulduk diyelim. Biz sonraki main bloğu bulurken, başkasıda bulduğu zaman (zincir kuvvetine göre en uzun zincir) güçlü zincire sahip kişinin  (ki burada biz olalım) bloğu main olurken, diğerinin bulduğu bloklar uncle oluyor.

 Neden Uncle? Aynı aileden geliyor ama aynı soyu devam ettirmiyorlar. Bunların eforları bir sonraki bloğa, en fazla 7. Bloka kadar dahil ediliyor. Bir main bloktan 14 tane uncle oluştu diyelim. Bu 14 tane uncle en fazla her bir  sonraki bloğa  2 tanesi eklenmek üzere sürekli dağıtılıyor.

Bir blok en fazla 2 tane uncle alabiliyor.

 -Uncle aynı aileden geliyor ama aynı soyu devam ettirmiyorlar. 

-Bitcoin’de yetimleri madenciler tekrar aramak üzere  katıyordu ama burada uncle’lar sonraki zincirlere bağlanıyor. 

-Uncle main bloğundan sonraki 7 blok içerisine  dahil edilir. 7’den sonraki bloklara uncle dahil edilmez.

 lightning network

Yukarıdaki örnekte 3 tane oluşan bir blok 4 tane oluşan bloğun uncle oluyor. Bu 3 uncle, 4 bloktan sonraki  7 blok içerise dahil edilir. Örneğimizde 2 ve 3 nolu uncle 5 nolu bloğa dahil edilir. 6 bloka geldiğimiz zaman, 6 bloğumuz kendisinden önceki bloğun uncle’mi var mı diye bakara  ve 1 nolu kalan son uncle’yi 6 bloğa dahil eder. 7 nolu blok önceki bloğuna bakar ve uncle yok ise devam eder.. 8. Nolu bloğa geldiğimiz zaman, 2 tane daha zincir oluşsun. 9. bloğumuz 2 tane uncle yi bloğa dahil ediyor.

 lightning network

Ethereum’da madencilik ödülleri yukarıdaki gibi. 
-Main blok: 5 ETH ödül. Şu anda 3 ETH’yi düştü.
-Eğer bir uncle bulursanız 4,375 ETH, şimdi 2,625 ETH oldu.
-Eğer bir uncle bloğunu kendi oluşturduğun bloğa eklersen 0,15625 ETH. Şimdi ise 0,09375 ETH oldu

 lightning network

 

PoW yani Proof of Work kelime anlamı olarak İş İspatı anlamına gelmektedir. Tam anlamıysa istek sahiplerinin ne kadar hevesli olduklarını anlayabilmek için onlardan talep edilen fedakarlığı ispat etmelerine verilen isimdir. Uygun bloğu bulmak için yapılan bu işleme Proof of Work denir.

 (1)    Bitcoin’de iki tane zincir oluşurken  hangisini kabul edeceğini nasıl karar  veriyordu? -Bitcoin’de en çok blok oluşan hangisi ise ona karar veriyor. 

(2)     Şekil A’da bir Main blok bulunuyor ve bunun 1 tane uncle mevcut. Bu iki uncle sonraki bloğa ekleniyor. 3 Main blok bulundu ve bununda 2 tane uncle bulundu diyelim. Bu  uncle’lar 4. Bloğa ekleniyor.

Şekil B’de 1.Main bulunsun ve bu 2 tane uncle sahip olsun. Bu uncle’lar 2.bloğa ekleniyor. Daha sonra 3. Main blok bulunsun ve bu da  tane uncleye sahip olsun. Bunlar 4. Bloğa ekleniyor. 

Peki Ethereum’da  hangisini seçeceğini nasıl karar veriyor? 

Ethereum main blok yerine uncle sayıyor. Şekil A’nın 3 unclesi mevcut, şekil B’nin 4 uncle’si mevcut. Ethereum burada uncle’si fazla olan şekil B’yi tercih ediyor. Yani  Ethereum’da ne kadar çok uncle’in var ise Network üzerinde o kadar çok yaptırımın oluyor. 

Not: Blokların ortaya çıkışı ile verilecek ödüller yeni ETH’den veriliyor. Bitcoin’dede yeni BTC’den veriliyor. ETH sınırsız şekilde üretilemiyor. Sistem buna göre tasarlandı. 

Leave a Reply

Site Footer