Etsy’de Mağaza Açma Rehberi: Adım Adım Kılavuz

El yapımı ürünlerinizi, vintage hazineler ve sanat malzemelerini ya da kişileştirilmiş ürünler satmak istiyorsanız, Etsy tam size göre! Kendi işinizi başlatmak ve sanatsal yeteneklerinizi dünyaya sunmak için Etsy’de mağaza açmanın yollarını keşfedin. Hadi başlayalım!

1. Etsy Hesabı Oluşturun

Etsy’de satış yapmak için öncelikle bir kullanıcı hesabı oluşturmalısınız. Hesabınızı oluşturduktan sonra, Etsy’de mağaza açma sürecine geçebiliriz. Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan “Etsy’de Satış Yap” butonuna tıklayın ve “Mağaza Aç” seçeneğini seçerek süreci başlatalım.

2- ETSY’in İstediği Belgeler

Bu aşamada ETSY sizlerden bazı temel belgeler isteyecek. Bunları ETSY’e yüklemek zorundasınız. Bu arada son çıkan yasadan dolayı, bireysel mağaza açılışlarında “Esnaf muafiyet belgesi” almalısınız. Bu belgeyi bulunduğunuz bölgedeki vergi dairesine dilekçe vererek alabilirsiniz. Şayet bir şirketiniz ile açacaksanız burada yine ETSY’in istediği bazı temel belgeleri yükleyip rahatça açabilirsiniz. Bu arada istenilen bilgiler yazılırken “Türkçe karakter” girmemeye özen gösteriniz. Sistem burada  Türkçe karakter gördüğünde kısa süreliğine tatil moduna alabilir.

Etsy eskiden mağaza açılışı için herhangi bir ücret istemezdi. Fakat son aldıkları karar ile 15 dolar gibi bir mağaza açılış ücreti istemekteler. 

3. Temel Ayarları Yapın

Mağazanızın dilini, bulunduğunuz ülkeyi ve kullanmak istediğiniz para birimini seçin. Bu bilgiler, müşterilerimizin mağazamızı daha kolay bulmasına yardımcı olacaktır.

Burada önemli bir noktaya değinmek istiyorum. Mağazanızı açarken, bulunduğu lokasyona göre açın. Türkiye’de bulunup, mağazanızı Amerika’da göstermek ETSY’de suspend nedeni. Suspend konularına ileride bol bol değineceğim.  Bundan dolayı bu yazıda fazla durmayacağım.

4.  Mağaza Adını Seçin

Mağazamızın adı, markamızın kimliğini yansıtır. Yaratıcı, akılda kalıcı ve benzersiz bir isim seçmeye özen gösterin. Mağaza adı 4-20 karakter arasında olmalı ve yalnızca harf ve rakamlardan oluşmalıdır.

5. Ürünlerinizi Listeleyin

Ürün fotoğraflarınızı yüksek kaliteli ve çekici hale getirin; iyi fotoğraflar müşterilerin dikkatini çekmek için çok önemlidir. Ürünlerinizi kategorilere ayırarak mağazanızın düzenli ve kullanıcı dostu olmasını sağlayın. Ayrıca yükleyeceğiniz videolar ön planda olmanızı sağlayabilir. 

6. Kargo Ayarları

Burada ETSY sizden bir kargo şablonu girmenizi ister. Burada sizlerin pazarlama stratejinize göre farklı farklı kargo şablonları girebilirsiniz. İlk aşamada mağazanızın bilinirliğini artırmak ve yorum vs. almak için ücretsiz kargo yapmanız sizler için avantaj sağlar. 

7- Mağazanızı Kişiselleştirin

Mağazanızın profesyonel ve çekici görünmesi için bazı kişiselleştirme seçeneklerini kullanın. Bir logo ve banner ekleyin, mağazanızın hakkında kısmını doldurun ve mağazanızın politikalarını belirleyin.

Son olarak açtığınız ETSY account üzerinden kendinizi tanıtan ve yaptığınız işi anlatan yazılar ve resimler paylaşmanız hem hesabınızın sağlığı için hem de müşterilerin güven duyması için iyi bir seçenek olur. Türkiye’den bir çok hesap maalesef bunları hep gözardı ediyor.

Sonraki yazılarımızda ürün listeleme üzerinde duracağım.

Leave a Reply

Site Footer